Åter till ordinarie öppettider!

Fredagen den 1 oktober återgår biblioteken i Alby, Fittja, Hallunda och Tullinge till ordinarie öppettider.

flicka på bibliotek

I och med att Folkhälsomyndigheten häver de allmänna råden om allas ansvar att förhindra smitta av covid-19, kan vi återuppta verksamheten så som vi känner den. Vi gläder oss mycket åt att få möta alla besökare och komma igång med ordinarie verksamhet igen. Här hittar du våra öppettider!

Passa på att lämna tillbaka böcker du har hemma!

Under oktober utgår inga förseningsavgifter.

Har du skulder?

Nytt för i år är att du kan betala med Swish på biblioteket eller med kort på vår webbplats. Läs mer här!

Tumba & Vårsta

Tumba bibliotek håller stängt under oktober för att vi ska kunna flytta in i våra nya lokaler. Under tiden vi ser över säkerheten på Vårsta bibliotek har vi meröppet måndag-fredag kl. 8-14 och biblioteket är bemannat tisdagar kl. 10-14.

Vad gäller nu?

FHM:s nya allmänna råd riktar sig framför allt till vuxna som inte vaccinerat sig, eftersom ovaccinerade löper större risk att smittas av covid-19 och att smitta andra. Alla – även fullvaccinerade – bör fortsatt vara uppmärksamma på symtom och stanna hemma vid misstanke om covid-19.