Hurra för Eva Lindström!

Bilderbokskonstnären Eva Lindström får årets Almapris!

Den svenska illustratören och författaren Eva Lindström tilldelas årets Almapris, till Astrid Lindgrens minne. Astrid Lindgren Memorial Award är världens största pris för barn- och ungdomsböcker. Vinnaren får fem miljoner kronor från den svenska staten.

Eva Lindström är född 1952 i Västerås och bosatt i Stockholm. Hon har gett ut runt 35 egna bilderböcker samt illustrerat en lång rad böcker i samarbete med olika författare. Hennes berättelser berör både stora livsfrågor och vardagliga händelser, klurig humor samsas med det absurt mystiska. På biblioteket hittar du många av hennes böcker. Välkommen in i Lindströms fantastiska bildvärld!

Boktips!

 1. Olli och Mo

  Av: Lindström, Eva
  Språk:
  Svenska
  Klassifikation: Bilderböcker och kapitelböcker på svenska för små barn
  Finns som: Bok
 2. Apan och jag

  Av: Lindström, Eva
  Språk:
  Svenska
  Klassifikation: Bilderböcker och kapitelböcker på svenska för små barn
  Finns som: Bok
 3. Min vän Lage

  Av: Lindström, Eva
  Språk:
  Svenska
  Publiceringsår: 2001
  Klassifikation: Bilderböcker och kapitelböcker på svenska för små barn
  Finns som: Bok
 4. Jag tycker inte om vatten

  Av: Lindström, Eva
  Språk:
  Svenska
  Klassifikation: Bilderböcker och kapitelböcker på svenska för små barn
  Finns som: Bok
 5. Sonja, Boris och tjuven

  Av: Lindström, Eva
  Språk:
  Svenska
  Klassifikation: Bilderböcker och kapitelböcker på svenska för små barn
  Finns som: Bok
 6. Snöret, fågeln och jag

  Av: Karlsson, Ellen
  Språk:
  Svenska
  Klassifikation: Bilderböcker och kapitelböcker på svenska för små barn
  Finns som: Bok
 7. Jag rymmer!

  Av: Lindström, Eva
  Språk:
  Svenska
  Klassifikation: Bilderböcker och kapitelböcker på svenska för små barn
  Finns som: Bok
 8. Mycket att göra hela tiden

  Av: Lindström, Eva
  Språk:
  Svenska
  Klassifikation: Bilderböcker och kapitelböcker på svenska för små barn
  Finns som: Bok
 9. Alla går iväg

  Av: Lindström, Eva
  Språk:
  Svenska
  Klassifikation: Bilderböcker och kapitelböcker på svenska för små barn
  Finns som: Bok

Juryns motivering

"Eva Lindströms gåtfulla bildvärld är i ständig förvandling. Träd flyttar utomlands, hundar antar enorma proportioner och föremål försvinner för att plötsligt återkomma. Med snabb penselföring och förtätad kolorit skapar Eva Lindström en mångtydig dialog i text och bild. Gränsen är flytande mellan barn, vuxna och djur. Med djupt allvar och vild humor brottas de med de eviga frågorna: Vilka är vi? Vart är vi på väg? Vem har tagit våra mössor?"

Bokomslag
Olli och Mo packar ner kartbok och kikare och åker iväg med bilen. Men det är svårt med kartor, så ganska snart har de kommit vilse. Som tur är hamnar de hos en trevlig kvinna som heter Maud och steker fiskpinnar på högkant. Det är nästan som hemma, tycker Olli och Mo. Fast bara nästan.

Bokomslag
Ugglan Lage flyttar till staden. Där försörjer han sig som uggla i Tv:s naturprogram och genom att borra hål i butikshyllor. Hyllorna brister, Lage får sparken och hamnar i dåligt sällskap - ugglan Janne som har skum bakgrund.

Målgrupp:

Taggar:

Skrivet av: Jessica Andersson Jonson den 22 mars 2022