Dystopier för ungdomar

När systemet krossar allt du tror på - väljer du att gömma dig eller slåss?

Hej!

Jag heter Muhammet och går i årskurs 8 på Grindtorpsskolan. Just nu praoar jag på Alby bibliotek och hittills har min prao period varit ganska kul och lärorik. Jag såg en film som heter ”Nocturama”- en fransk dystopi. Många dystopier kritiserar det rådande samhället genom att överdriva negativa fenomen och vad dessa kan ha för konsekvenser i samhället vilket oftast får folk att reagera eftersom man inser möjliga konsekvenser och hur det kan påverka ens liv. Häng med så ska jag berätta lite om filmen och mina åsikter!

I den första halvan av filmen följer vi ett gäng ungdomar där var och en har en specifik uppgift. Dom promenerar runt på olika platser i Paris, åker tunnelbana, korsar vägar, smyger in i byggnader, levererar paket, ställer upp dörrar, dumpar mobiler, utbyter koncentrerade blickar men de säger nästan ingenting till varandra när allt detta sker. I denna första del har den erfarne franska regissören, Bertrand Bonello lyckats med en mycket gåtfull och elegant historia som direkt väcker intresset hos tittaren. Vi förstår genast att dessa ungdomar planerar något och i mitten av filmen så händer ett terrordåd mot Paris mest symbolladdade byggnader. Medan hela landet skakas av terrordådet så samlas ungdomarna och gömmer sig i en stängd galleria för att hämta ny kraft. Där förvandlas de till vanliga ungdomar som lyssnar på hög musik, dansar, röker och helt enkelt umgås med varandra fram till det iskalla slutet.

Dessa ungdomar är en samling från olika samhällsklasser och etniska bakgrunder. Vissa kommer från förorten och vissa från rikare familjer i Paris men det de har gemensamt är att alla har tappat hoppet om sin framtid. De är trötta på det kapitalistiska systemet vilket de vill ”hämnas” på genom att organisera en terrorattack. En riktigt bra film som visar hur terror kan ske, nu eller i en nära framtid. Dessutom har regissören gjort ett fantastiskt jobb då tittaren verkligen kan leva sig in i filmen och inse hur brister i systemet kan påverka samhället och en själv. Jag rekommenderar starkt denna film för dig som vill uppleva en gåtfull och bitande berättelse med fantastiska kontraster. Riktigt bra manus och ännu bättre visuellt berättande av regissören Bertrand Bonello.

Dystopier för ungdomar

 1. Hungerspelen

  Undertitel: [24 deltagare, bara en överlever, allt direktsänds]
  Av: Collins, Suzanne
  Språk:
  Svenska
  Klassifikation: Skönlitteratur översatt från engelska
  Finns som: Bok
 2. The maze runner

  Av: Dashner, James
  Språk:
  Engelska
  Klassifikation: Engelsk skönlitteratur
  Finns som: Bok
 3. Rör mig inte!

  Av: Mafi, Tahereh
  Språk:
  Svenska
  Publiceringsår: 2012
  Klassifikation: Skönlitteratur översatt från engelska
  Finns som: Bok
 4. Enklav

  Undertitel: [första boken i Razorland-trilogin]
  Av: Aguirre, Ann
  Språk:
  Svenska
  Klassifikation: Skönlitteratur översatt från engelska
  Finns som: Bok
 5. Muren

  Av: Knutsson, Titti
  Språk:
  Svenska
  Klassifikation: Svensk skönlitteratur
  Finns som: Bok
 6. Legend

  Av: Lu, Marie
  Språk:
  Svenska
  Klassifikation: Skönlitteratur översatt från engelska
  Finns som: Bok
 7. Otopia

  Av: Nilsson, Per
  Språk:
  Svenska
  Klassifikation: Svensk skönlitteratur
  Finns som: Bok

Målgrupp:

Taggar:

Skrivet av: Amra Hasanov den 23 maj 2017