Kontakt & öppettider

Klicka på ett bibliotek för att komma till bibliotekets webbsida. Där hittar du öppettider, kontaktuppgifter och vad som händer på biblioteket.Välkommen!

Bilden visar entrén till Alby bibliotek.
Alby bibliotek

Bilden föreställer barn inne på Fittja bibliotek.
Fittja bibliotek

Två personer jonglerar på Hallunda bibliotek.
Hallunda bibliotek


Bilden visar bokhyllor inne på Tumba bibliotek.
Tullinge bibliotek

Bilden föreställer ett barn som hjular på Tumba bibliotek.
Tumba bibliotek



Bilden föreställer två barn som läser böcker på Vårsta bibliotek.
Vårsta bibliotek




Bilden föreställer Pop-up biblioteket.
Pop up-biblioteket

Vill du komma i kontakt med oss? 

Alby bibliotek
alby.bibliotek@botkyrka.se
08-530 629 80 


Fittja bibliotek
fittja.bibliotek@botkyrka.se
08-530 629 75


Hallunda bibliotek

hallunda.bibliotek@botkyrka.se
08-530 625 90


Tullinge bibliotek

tullinge.bibliotek@botkyrka.se
08-530 629 20


Tumba bibliotek

tumba.bibliotek@botkyrka.se
08-530 629 31


Vårsta bibliotek
varsta.bibliotek@bibliotek.se
08-530 625 60


Om du söker en särskild person, ring Kontaktcenter, tel. 08-530 610 00. Har du en allmän fråga kan du mejla till 
bibliotek@botkyrka.se 


Kontaktuppgifter till verksamhetschef och enhetschefer

Anja Dahlstedt
Verksamhetschef för Bibliotek Botkyrka
Anja.Dahlstedt@botkyrka.se


Marie Johansen
Enhetschef för biblioteken i Hallunda, Fittja Alby 
Marie.Johansen@botkyrka.se


Cecilia Falk 
Tf enhetschef för biblioteken i Tumba och Vårsta 
cecilia.falk@botkyrka.se

Helena Berhan
Enhetschef för biblioteket i Tullinge
Helena.Berhan@botkyrka.se 


Intresserad av att jobba hos oss? 

Här kan du läsa mer om våra lediga tjänser.